חפש

רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה

בארץ חלק גדול מהתביעות ברשלנות רפואית מוגש בגלל בעיות בלידה. הסיבה היא שכיחותן של הלידות ביחס למקרים רפואיים אחרים, העובדה כי התביעה מתיישנת רק בהגיעו של הילד לגיל 25 (ולא 7 שנים, כמו במקרה הרגיל בו מדובר באדם שגילו יותר מ – 18 שנה), והסכומים הגבוהים שעשויים להיפסק לנפגע אם התביעה מתקבלת.

כאשר נולד תינוק פגוע, הסבל וההוצאות שיגרמו למשפחה ילוו אותם כל חייהם. בית המשפט לוקח בחשבון עובדה זו בבואו לפסוק את הפיצויים למשפחה במקרה בו הוכחה רשלנות רפואית בלידה. אין ספק, כי את הסבל והנכות אי אפשר למנוע, אך באמצעות התשלום יכולה המשפחה לטפל בילד הפגוע ובעצמה באופן המיטבי, לשקם אותו ואותה בצורה טובה יותר, ולפצות, ולו באופן חלקי, על הנזק שנגרם. זו הסיבה, שהפיצויים הנפסקים ע"י בתי המשפט במקרה כזה הינם גבוהים במיוחד, ולוקחים בחשבון בין היתר את הפסדי השכר של ההורים והילד, את ההוצאות שידרשו בטיפול בו, את העזרה שהוא אמור לקבל ואת הכאב והסבל שנגרם להם.

יש לזכור כי בכל תביעה המוגשת בעילה של רשלנות רפואית יש להוכיח, בנוסף לרשלנות (טיפול לקוי שאינו עומד בקנה אחד עם הרפואה הסבירה) גם נזק, וכן את הקשר שבין הרשלנות לנזק. כך גם בתביעות המוגשות בגין רשלנות רפואית בלידה.

הפגיעות בלידה יכולות להביא לנזקים רבים ומגוונים, החל בשיתוק המערכת העצבית של הגפים העליונות ופגיעה בהנעת הכתף והיד, וכלה בנזק מוחי חמור, הגורם לבעיות מוטוריות ולפיגור שכלי, מצב המוגדר כשיתוק מוחין.

מה יכול להיכלל, למשל, במסגרת תביעות בגין רשלנות רפואית בלידה?

יילוד של תינוק שמשקלו גבוה בלידה רגילה ולא בניתוח קיסרי, אשר גורם לתינוק לשיתוק גפים, למגבלה בהנעת הכתף והיד, לשברים (בגולגולת, בעצמות הגפים או בעצמות אחרות), או לנזק מוחי (פיגור שכלי, שיתוק של רגל, יד או שניהם בצד אחד של הגוף או בשניהם), יכול בהחלט ללמד על רשלנות.

התארכות של הלידה למרות מוניטור לא תקין או סימני מצוקה אחרים של העובר במהלך הלידה, מבלי שבוצע ניתוח קיסרי במועד, עלולה לגרום לנזק מוחי קשה לתינוק, וללמד על רשלנות רפואית.

ניהול לא נכון של הלידה, הן מבחינת האופן, והן מבחינת הצוות הנוכח בו, אשר גורם נזק לאם או לתינוק, אף הוא יכול ללמד על רשלנות רפואית.
לידות מכשירניות כמו לידת ואקום או מלקחים, אשר מסתיימות בלידת תינוק פגוע, יכולות אף הן להוות בסיס לתביעה ברשלנות רפואית.
במצב של פגיעה בתינוק או ביולדת במהלך לידה מומלץ לפנות לעורך דין על מנת שיעריך את הגורמים לפגיעה, ויבדוק האם מדובר ברשלנות רפואית.

הכותבת הינה רופאה ועורכת דין, מתמחה ברשלנות רפואית ונזקי גוף אחרים.

המידע הנ"ל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מעורכי הדין באתר כל אחריות.
עו"ד ד"ר שלהב קמחי
מלאו את פרטיכם ועורך הדין יחזור
אליכם בהקדם:
אני מאשר/ת את תקנון האתר
אני מאשר/ת קבלת דיוור
שלחו טופס