חפש

מש' החינוך השתכנע שהתלמידה המצטיינת לא העתיקה בבגרות-עו"ד שוש ריבר

מש' החינוך השתכנע שהתלמידה המצטיינת לא העתיקה בבגרות-עו"ד שוש ריבר

בקיץ שעבר ניגשה דניאל דוד, אז תלמידת כיתה י"א, לבחינת הבגרות במתמטיקה ברמה של 5 יחידות לימוד. כאשר ניסתה לברר כעבור כשבועיים את הציון שקיבלה, גילתה שהיא חשודה בהעתקה. כך הצטרפה דוד לסטטיסטיקה היבשה, לפיה נפסלות מדי שנה בחינותיהם של כ-8,000 תלמידים. ואולם, בניגוד לאחרים, היא החליטה להילחם: בעקבות עתירה מנהלית, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים, ביטל משרד החינוך את החלטתו. זאת, אחרי שדחה קודם לכן שני ערעורים שהגישה. אגב, את הציון בבחינה היא עדיין לא יודעת.

דוד, שבינתיים סיימה את לימודיה, מספרת שלאחר שלושה חודשים התברר לה שהיא חשודה בהעתקה משום שלא כתבה את הדרך לתשובה של סעיף אחד באחת השאלות. נוהלי משרד החינוך מונעים מתלמיד שבחינתו נפסלה בשל חשד להעתקה להיבחן באותו מקצוע במשך שלוש שנים.

בשלב זה פנתה דוד ליחידה לטיפול בערעורים והסבירה כי את הפתרון לשאלה, כתבה בעיפרון במחברת הבחינה, וכי בהמשך העתיקה את התשובות בעט. תוך כדי כך, נמחקה כנראה חלק מהתשובה.

את הערעור הראשון דחה משרד החינוך. כשבוע לאחר מכן, עתרה דוד לוועדת הערעורים העליונה, הפעם צירפה גיליון ציונים המוכיח כי היא תלמידה מצטיינת.

לפני כחודשיים, החליטה המשפחה, באמצעות עו"ד שוש ריבר, להגיש עתירה מנהלית נגד משרד החינוך לביהמ"ש המחוזי בי-ם. זמן קצר לאחר מכן הוזמנה דוד לפגישה עם נציגת המשרד, בה היא הראתה על גבי מחברת הבחינה המקורית, את הדרך לפתרון השאלה. באותו יום התקבלה ההודעה שהחשד להעתקה הוסר. אולם לדברי דוד, למרות שעברו כחודשיים, בבית הספר עדיין לא מסרו לה את הציון.
 

לדברי עו"ד ריבר, "חבל שתעודת הבגרות של ילדה מצטיינת כמעט ונפגעה כתוצאה מאטימות של פקידי משרד החינוך. אפשר רק לקוות שהמשרד ישכיל ללמוד מהטעויות שנעשו במקרה זה".

ממשרד החינוך נמסר כי על פי הנהלים, תלמיד מחויב להציג את השלבים שהובילו לפתרון הבעיה. לאחר שהוכיחה התלמידה שלא היתה העתקה, הוחלט לנקות אותה מכל חשד. עוד נמסר כי ב-14 ביוני נשלח ציון המבחן לבית הספר.

המידע הנ"ל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מעורכי הדין באתר כל אחריות.
 

שוש ריבר, עורכת דין ונוטריון
מלאו את פרטיכם ועורך הדין יחזור
אליכם בהקדם:
אני מאשר/ת את תקנון האתר
אני מאשר/ת קבלת דיוור
שלחו טופס