חפש

מאמר בנושא: חקירה פלילית במשטרה " עשרת הדיברות" ,עו"ד ליאור בינימין

מאמר בנושא: חקירה פלילית במשטרה " עשרת הדיברות" ,עו"ד ליאור בינימין

על כן ובעיקר כאשר אתה מוצא עצמך בסיטואציה בה הינך מעוכב , או חלילה עצור בתחנת משטרה, לפני החקירה מוטב שתקרא בעיון ההמלצות המפורטות, כ"עשרת הדיברות", ממש כפי שנכתבו במעמד הר סיני כי במקרה זה, הפתגם המפורסם: "חיים ומוות בידי הלשון" הינו מהותי, משמעותי ומקבל משנה תוקף.
 

ראשית חשוב לדעת כי, אין שום חובה חקוקה בחוק לזימון חשוד באמצעות שיחה טלפונית, ובדרך כלל, כאשר הינך מקבל שיחה ממקור חסוי ומן הצד השני מזדהה חוקר או שוטר ומזמינך לתחנת המשטרה, אינך מחוייב להתייצב על פי דין ותוכל לדרוש זימון בכתב, או על פי צו של בית משפט, כך שאין צורך להזדרז ולהתייצב בתחנת המשטרה, נוכח שיחת טלפון ויש צורך כי הדבר יהא וודאי וברור.
 

שנית, יש צורך לקבל את מלוא האינפורמציה, בגינה הינך דרוש למשטרה, האם מדובר בצורך בעדותך, בגין אירוע לו היית עד, או האם הינך נידרש כחשוד בגין ביצוע עבירה כלשהיא, נתונים אלו יוכלו לסייע בידך כבסיס מוצק, בגינו תוכל להתנהל בהמשך הדרך, חובה לעדכן אותך מהו פשר זימונך.
 

אל תשכח לעולם, כי כל דבר שהינך מוסר לשוטר, בין אם מדובר בשיחה טלפונית, שיחת חולין במסדרונות חדרי החקירה, או אגב נסיעה בניידת, או עישון סיגריה בחצר התחנה, עלולים לשמש כנגדך, לאחר שהחוקר יוכל לתעד אותם במזכר שיכניס לתיק החקירה כראייה קבילה לכל דבר ועניין.
 

במדינת ישראל הדמוקרטית, בה נחקק על דגלה, חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, בעקבותיו שונה ועודכן חוק המעצרים, חשוב שתדע את זכויותך כחשוד, בטרם חקירה תחת אזהרה, יש לך זכות בסיסית להימנע מהפללנ עצמית וזכותך המלאה לדרוש ייעוץ עם עורך דין, בטרם החקירה, אותו חובה פועלת גם כלפי החוקר המשטרתי המחוייב לאפשר לך שיחת טלפון עם עורך דין מטעמך ואף מחוייב הוא להמין להגעתו, תוך זמן סביר, די לעמוד על כך ולא להתחיל בחקירה עד למימוש זכותך בפועל.
 

בהרבה מקרים החוקר ינסה לשחק את משחק השוטר הטוב, וינסה להשפיע עליך ברדכי נועם, ויפזר מפשטים כגון:"רק תיתן גרסא ותשתחרר", או יכנס לנעלי השוטר הרע ויבטיח לך כי :" אתה תשב על התיק הזה שנים בכלא", ויפזר שלל הבטחות בהן ינסה להפחידך, במטרה להלחיץ אותך, כי ה"תיק תפור", על מנת לנסות ולחלץ ממך הודאת שווא, או גרסא כלשהיא, חשוב לצאת מנקודת מוצא, בה הינך עומד איתן על גרסתך ומבקש למצות מלוא זכויותך טרם מתן הודעה כלשהיא.
 

אל תחתום על שום מסמך מבלי שקראת אותו, עד תום,  כולל את האותיות הקטנות, אל תתפתה להבטחות חוקר או שוטר כזה או אחר, אינך מכיר אותו והוא אינו חברך הטוב ולא מעוניין בטובתך, הוא מבצע את תפקידו.
 

לחוקר המשטרתי כר נרחב לביצוע פעולות חקירה סמויות וגלויות, עומדים לרשותו מגוון אמצעים ושיטות חקירה המשלבים תחבולות שונות וייתכן כי הינך מוקלט בחדר החקירות, ייתכן אף כי אותו עצור השוהה יחד איתך בתא המעצר, עד למועד זימונך לחקירה במשרד החקירות, הינו מדובב המשתף פעולה עם המשטרה וכיוצא בזה.
 

בסיכום הדברים חשוב לזכור את הכללים המנחים, ניתן תמיד לבקש לפנות לקצין ממונה ולהמתין להגעת עורך הדין מטעמך, על מנת שיעניק לך את הייעוץ המקצועי והרלבנטי לאירוע, מבלי להיסחף תחת רושם מוטעה או אמצעי לחץ נקודתיים, בייחוד כאשר השלב הראשוני של חקירה הינו מעורפל ולא וודאי.
 


המידע הנ"ל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם.
כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מעורכי הדין באתר כל אחריות.

עו"ד ליאור בינימין
מלאו את פרטיכם ועורך הדין יחזור
אליכם בהקדם:
אני מאשר/ת את תקנון האתר
אני מאשר/ת קבלת דיוור
שלחו טופס