חפש

צוואה הדדית - מהי?

צוואה הדדית - מהי?

צוואה הדדית היא צוואה הנערכת ע"י שני בני הזוג במשותף ובמקביל, בצוואה אחת או בשתי צוואות, ובה קובעים הם הוראות זהות שיחולו על שניהם, לאחר חלילה פטירת כל אחד מהם.

הנוסח הנהוג והמקובל של צוואה הדדית קובע כי לאחר פטירת אחד מבני הזוג, בן הזוג הנותר בחיים יורש אותו ומחזיק בכל הרכוש והכספים של שני בני הזוג, כל זאת מתוך מטרה שרק  לאחר פטירת בן הזוג השני, ירשו הילדים המשותפים או יורשים חוקיים אחרים את העיזבון המשותף.

צוואה זו הינה חיונית למי שמבקש להמשיך ולהחזיק בנכסים המשותפים כל עוד הוא בין החיים ושיימנע מצב שבו יכולים היורשים החוקיים לדרוש את חלקם בעיזבון ולעיתים לגרום נזק של ממש להורה שנותר בחיים כגון הוצאתו מהבית ומכירת הנכס. סיטואציה זו מתרחשת לעיתים קרובות במקרים בהם בני הזוג נישאו נישואין שניים וישנם ילדים משותפים וכן ילדים מהנישואין הקודמים. 

העברת כל הרכוש לבן הזוג שנותר בחיים, תוך קביעת תנאי כי רק לאחר פטירתו יועבר הרכוש לילדים, מאפשרת לו להמשיך לנהל את חייו, לפחות מן הבחינה הכלכלית, ללא עימותים מיותרים עם יורשים אחרים.

צוואה הדדית מובטחת מפני שינויים. אדם הרוצה לשנות צוואה הדדית בעוד בן זוגו בחיים, חייב להודיע על כך לבן הזוג השני ובכתב, כתנאי לקבלת האפשרות לשנות את צוואתו.

דוגמאות לבעיות היכולות להתעורר בצוואה הדדית ופתרונות מוצעים בתמצית.
בן זוג אחד הלך לעולמו ובן הזוג שנותר בחיים מחליט לחזור בו מצוואתו ההדדית ולהעביר את כל רכושו לאחר/ים באופן שיקשה מאוד ויכול וימנע מהיורשים של בן הזוג הראשון לממש את הוראות החוק, במקרה כזה קיימת ליורשים זכות התביעה של היורשים כלפי בן הזוג עומדת להם וקרוב לוודאי שיזכו, אך לא תמיד יש את מי ו/או מה לתבוע.

מחלוקת העלולה להיווצר בשאלה האם בן הזוג ביטל את הצוואה ההדדית בהודעה שכן החוק קובע שניתן לבטל צוואה הדדית בהודעה מראש של 30 יום אך אינו קובע את הדרך שיש לעשות כן.

הפתרונות המוצעים מגוונים ובכל מקרה יש צורך להתייחסות ספציפית ואישית,
לדוגמא ניתן להימנע ממצבים אלה באמצעות חלוקת חלק מהרכוש במתנה ליורשים עוד בחיים , כגון העברת דירה עם רישום הערת אזהרה בטאבו בדבר זכות בן הזוג הנותר בחיים או שני בני הזוג להתגורר בדירה עד יום פטירתו/ם  ואף לקבל  דמי שכירות בגין הדירה באם בשלב כלשהו לא יהיה מעוניין/ים לגור בה.

אפשרות נוספת ניתן לקבוע בצוואה ההדדית מנגנון בו בן הזוג הרוצה למכור נכס שהועבר לו מתוקף הצוואה ההדדית אך  ורק במתן הודעה בכתב ומראש ליורשים וזאת לפחות 90יום מראש, במקביל עם עריכת הצוואה ההדדית תירשם הערת אזהרה בדבר זכותם של היורשים מתוקף הצוואה ההדדית לקבל את חלקם.

ברשימה זו סקרתי את הסוגיה של צוואה הדדית בתמציתיות בלבד , הנושא הוא מורכב ולכן מומלץ להיוועץ עם עורך דין הבקיא בתחום, כדי שיטפל בעריכת צוואה הדדית באופן מקצועי ומדויק אשר לא יותיר פתח לסכסוכי ירושה עתידיים , מומחה בעל ניסיון הבקיא בתחום יוכל לערוך לכם צוואה ספציפית המתאימה לכם . יצחק יעקובי עורך דין, יערוך לכם צוואה ידאג להסביר לכם במהלך הדרך ומבעוד מועד את כל המכשולים והבעיות הכרוכות וכמובן למצוא להם פתרונות משפטיים.

לסיכום, אנו כאן במשרד עו"ד יצחק יעקובי עומדים לרשותכם לכל שאלה ונושא


 
המידע הנ"ל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מעורכי הדין באתר כל אחריות.
עו"ד יצחק יעקובי
מלאו את פרטיכם ועורך הדין יחזור
אליכם בהקדם:
אני מאשר/ת את תקנון האתר
אני מאשר/ת קבלת דיוור
שלחו טופס