חפש

נוהל גילוי מרצון ונוהל גילוי מרצון הוראת שעה

נוהל גילוי מרצון ונוהל גילוי מרצון הוראת שעה

דוד אפרים – עו"ד, לשעבר מנהל תחום במחלקת החקירות של מס הכנסה
 
גילוי מרצון מהו?
 
 הליך הגילוי מרצון מאפשר לנישומים, עוסקים, מנהלים בכירים בתאגידים ומייצגים שעברו עבירות על חוקי המס,  לפנות לרשות המיסים בבקשה לתקן את דיווחיהם ולדווח נתוני אמת וכל זאת מבלי להיות מואשמים בפלילים.
 
התנאים לאישור ההליך:
  1. הגילוי נעשה בצורה כנה, מלאה ובתום לב.
  2. אין חקירה או בדיקה המתבצעת ע"י רשות המיסים או משטרת ישראל.
  3. אין מידע בידי רשות המיסים.
 
רשות המיסים רשאית לא לאשר את הגילוי במקרים הבאים:
 
אם קיים מידע הקשור לבקשה, אפילו בעקיפין, באמצעי תקשורת, כתבי בית דין, פרוטוקולים או בכל מסמך אחר בהליכים פליליים או אזרחיים בארץ או בעולם.
 
במקרים חריגים בהם קיימות נסיבות אישיות יוצאות דופן ( מחלה קשה למשל), רשאית רשות המיסים לאשר את הבקשה גם אם קיים מידע ואף אם נפתחה חקירה.
 
הנוהל לא יחול על הכנסות שמקורן בפעילות לא חוקית.
 
במידה והבקשה לא אושרה, רשות המיסים לא תעשה שימוש במידע שנמסר אף לא בהליכים אזרחיים.
 
תוקף הנוהל עד ליום 31/12/2016.
 
הוראת שעה
 
לאחרונה פרסמה רשות המיסים הוראת שעה על גילו מרצון של נכסים והכנסות מחוץ לישראל וזאת בנוסף לנוהל הרגיל. על פי הוראת השעה שתוקפה עד ספטמבר 2015, ניתן יהיה לפנות באופן אנונימי או במסלול מקוצר.
 
המסלול המקוצר מיועד לנישומים שסך ההון נמוך מסך של – 2,000,000 ₪ וההכנסה החייבת נמוכה מסך של  – 500,000 ₪.
 
 היתרון בפניה במסלול האנונימי, הינה וודאות שיעור המס אותו יצטרך לשלם הנישום,  בטרם יצטרך לחשוף את שמו.
 
בכל מקרה, בו נישום מעוניין להגיש בקשה לגילוי מרצון בין אם בנוהל הרגיל ובין אם במסגרת הוראת השעה, רצוי שהליך זה יתבצע ע"י עו"ד, הן כדי להעריך את הסיכונים בהגשת בקשה כאמור והן מפני שרק לעו"ד חיסיון לגבי דברים ומסמכים שנמסרים לו ע"י הנישום.
 
למה כדאי עכשיו לפנות בהליך של גילוי מרצון?
 
הותר לפרסום כי תושבי ישראל הנמנים עם לקוחות בנק UBS, נחקרו בחשד לאי דיווח לרשות המיסים.
 
המושג "כפר גלובלי", נתפס בעינינו בעיקר בפשטות העברת אינפורמציה באמצעי התקשורת השונים על פני הגלובוס. כל דבר הקורה על פני הגלובוס, ותהא זו הפינה הנידחת ככל שתהא, מגיע כמעט באופן מידי לכל קצוות העולם. אך עניין זה הינו רחב הרבה יותר. אזרחים ממדינות שונות עושים עסקים עם מדינות רבות אחרות, מיליוני דולרים, יורו ויין  עוברים על פני הגלובוס בלחיצת כפתור, חברות ותאגידים פרושים כתמנוני ענק על פני הגלובוס ובכל דקה נתונה נמצאים עשרות אלפי אנשים בטיסות ליעדים שונים.
 
היותו של העולם כפר גלובלי מהווה גם גן עדן למשקיעים ואנשי עסקים, אך גם סיוט וכאבי ראש לרשויות המס ולממשלות בעולם. אזרח יכול להשקיע ולעשות עסקים בכל מקום בעולם, להסתיר את רווחיו מעיני רשויות המס בארצו, יכול למצוא לעצמו מקלטי מס, יכול להפקיד כספים בכל מקום שיחפוץ וכל זאת הרחק מעיני גובי המס בארצו.
 
רשויות מס רבות נאלצו להתמודד עם מציאות זו וביניהן גם רשות המס בישראל. הרפורמה במס שינתה את בסיס החיוב, מחיוב טריטוריאלי בעיקרו לחיוב פרסונאלי, קרי, כל תושב ישראל חייב במס גם על הכנסותיו מחו"ל. מזה שנים נחתמות אמנות מס בין מדינת ישראל למדינות רבות אחרות הבאות לתת מענה למקום חיוב המס, מניעת כפל מס ועוד. אמנות אלו הסדירו גם נושאים של חילופי מידע בין רשויות המס. הצטרפותה של ישראל לארגון ה OECD הגביר את הקשרים בין  רשויות המס, וחברות בארגון מחייבת את רשויות המס בחילופי מידע. ממשלות רבות נלחמות במדינות המשמשות כמקלטי מס, הלבנות הון ובבנקים במדינות השומרות על חיסיון מוחלט.
 
 
בעקבות לחצים של מדינות מערביות ובראשן ארה"ב ובלחץ ה OECD, גם מדינות כגון שוויץ בהן הסודיות הבנקאית הייתה לשם דבר, נאלצו לשנות את מדיניותן נוכח הלחצים הבינלאומיים. לאחרונה בעקבות לחצים ואיומים בתביעות מצד האמריקאים, בנק שוויצרי העביר מידע לרשויות המס בארה"ב.
 
חדשות לבקרים, אנו עדים לפרסומים של ממשלות ורשויות מס בדבר הידוק שיתופי הפעולה וחילופי מידע, כולל מידע על חשבונות בנק.
 
לא רק חילופי מידע בין רשויות המס עלול להדאיג נישומים. ההדלפות של האתר "ויקיליקס" ממחישות את הקלות בה יכול לדלוף מידע רב ערך וסודי. והנה, גם מידע עם פרטי עשרות אלפי לקוחות של בנק HSBC,  שככל הנראה נגנב על ידי אחד מעובדי הבנק, מצא דרכו לרשויות המס בעולם כולל ישראל.
לא זו אף זו, לאחרונה אנו עדים כי בנקים בחו"ל ואף בנקים בישראל, מתנים משיכות כספים מחשבונות של תושבים זרים בהצהרה כי שולמו על כספים אלו מיסים ואף דרישה לקבלת אישור מרשויות המס במדינתם. בנקים לא מעטים בחו"ל אף פנו בהמלצה לבעלי חשבונות להסדיר את ענייניהם מול רשויות המס בארצם. 
 
לאור פרסום הוראת השעה על-ידי רשות המיסים, תושבי ישראל להם חשבונות בנק או נכסים בחו"ל, יכולים לפנות במסלול מקוצר או במסלול אנונימי, ולהסדיר את חבות המס שלהם ללא סיכון כי יתנהלו כנגדם הליכים פליליים.
 
 
 
 
 המידע הנ"ל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מעורכי הדין באתר כל אחריות.
דוד אפרים, עו"ד
מלאו את פרטיכם ועורך הדין יחזור
אליכם בהקדם:
אני מאשר/ת את תקנון האתר
אני מאשר/ת קבלת דיוור
שלחו טופס