חפש

איך לבחור עו"ד מלווה לדיירים בפרויקט תמ"א

איך לבחור עו"ד מלווה לדיירים בפרויקט תמ"א
בעלי דירות בבניין, המחליטים לבצע מיזם תמ"א 38 יהיו חייבים, בשלב מסוים, לשכור שירותיו של עו"ד, המתמחה בנושא, שילווה אותם בהליך הארוך והמורכב הזה.פרויקט תמ"א 38 הינו הליך מורכב מאוד המכיל קשיים וחסמים בירוקרטיים רבים. יש צורך להיעזר באנשי מקצוע רבים על מנת ליישם את הפרויקט קרי: מהנדסים, אדריכלים, עובדי עירייה, קבלני שיפוצים, מפקחי בניה וכן – עורכי דין המתמחים בתמ"א 38 ובידם הידע הבירוקרטי, המשפטי והחוקי בכדי להקל על התהליכים השונים של הפרויקט ולמנוע את עיכובם  ככל האפשר. ללא הידע של עורך הדין לא נוכל תמיד לממש את הפרויקט ולא נהיה מודעים לפרטים קטנים שיכולים לשנות את כל התמונה במהרה ולגרום לנו להיתקע עם מבנה שלא מתקדם בתהליכים שלו בעקבות טעות בירוקרטית קטנה.
 
 
איך לבחור עורך דין לליווי משפטי של דיירים בפרויקט תמ"א 38:
 
מומחיות - חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין מתחום הנדל"ן והמקרקעין ובעל ניסיון בייצוג דיירים. עו"ד בעל ניסיון יהיה בעל ראיה רחבה וכוללת ובעל יכולת יצירתית לפתור בעיות, ובכך יתרום רבות לקידום הפרויקט.עו"ד העוסק בענייני תמ"א 38 צריך להיות בקיא בתחום המקרקעין ובפרט בתוכנית של תמ"א 38, שכן מדובר באחת מעסקות הנדל"ן המורכבות ביותר. ריבוי ההתקשרויות – הדיירים, היזמים, אנשי המקצוע בתחום לצד הקשיים המשפטיים ברישום גג כיחידה נפרדת הופכים את המשימה לבלתי אפשרית בלי עורך דין המומחה בתחום תמ"א 38.מעבר לכך, חשוב שלדיירים יהיה עורך דין מקצועי שייצג אותם במקרה של אי הבנה או סכסוכים מול היזם או מול העירייה שמעכבת תהליכים מסוימים.
 
תפקידו - תפקידו של עו"ד תלוי בסוג המינוי שסוכם אתו ובמעורבות שלו בפרויקט. קיימים שני סוגים של מינוי: עו"ד מייצג ועו"ד מלווה. חשוב ללמוד ולהבחין בין שני סוגי המינויים, תפקידם, מי מכין את הטיוטה הראשונה, מי מעדכן את הדיירים, היכן חותמים וכיצד, מי הסמכות המאשרת לדיירים לחתום על ההסכם, כיצד מתנהל המשא ומתן, הליווי המשפטי עד לסיום הפרויקט ושינוי צו בית משותף חדש.
 
תפקידו של עורך הדין המייצג את בעלי הדירות אל מול היזם הוא להגן על זכויותיהם. עליו לדאוג ולוודא שמימוש האינטרסים של הגורמים העומדים מול הדיירים (היזמים, הקבלנים והחברות), לא יבוא על חשבון זכויות הדיירים. בנוסף, בסופו של המו"מ על עוה"ד לערוך ולנסח את ההסכמות שגובשו לכדי מסמך משפטי מחייב, תוך שמירה על זכויות הדיירים והגנה מפני כל סיטואציה אפשרית שעלולה לסכן ו/ או לפגוע בהם או בזכויותיהם.
 
הדבר החשוב שיש לזכור הוא כי תמ"א 38 היא עסקת נדל"ן לכל דבר. מעמד החתימה על החוזה הנו למעשה מעמד של מכירה, המקנה לקבלן את מלוא הזכויות על גג המבנה. עורך דין מיומן ומקצועי, המתמצא היטב בפרטי תמ"א 38, יוכל להעניק לכם הסבר מפורט על זכויותיכם וחובותיכם, לייצג את האינטרסים שלכם מול הקבלן ולוודא כי אין חריגות לא חוקיות בתכנית.
 
יש חשיבות לבניית מסמך משפטי פרטני, הקובע בצורה ברורה ביותר את חובות הצדדים האחד כלפי משנהו.מצד אחד, חובות היזם כלפי בעלי הדירות, האחריות שלו, הערבויות שעליו לתת, ייפויי הכוח. זאת, כמובן, לצד הסנקציות שיחולו עליו באם יסטה בצורה מהותית מסעיף כלשהו בהסכם.ומן הצד השני, חובות בעלי הדירות כלפי היזם, כך שזה יוכל לבצע ולהשלים את המיזם בצורה הטובה והיעילה ביותר.תפקידו של עורך הדין הוא סוג של שליחות חברתית, העומד תמיד לצד בעלי הדירות, העומדים חשופים אל מול הגופים גדולים, המקצועיים,מגן עליהם מפני פגיעה ודואג לשמירה על זכויותיהם,באופן זה תהיו בטוחים.
 
ליווי לאורך התהליך - חשוב מאוד שעורך הדין ילווה את היזם ואת הלקוחות לכל אורך התהליך ויסביר את כל הפרטים בפירוט ובבירור תוך בדיקה שכולם מבינים. ליווי מלא מתחילת העסקה, חתימה על ההסכם, הכרות הצדדים, דיווח לרשויות ועד תום העבודה.
 
מו"מ - חשוב לוודא כי עורך הדין מוכן למשא ומתן מול היזם בכדי להעניק לכם את התנאים הטובים ביותר. פרטים רבים נכללים בתמ"א 38 מעבר לחיזוק המבנה כגון- חדרי אשפה, לובי, חזית המבנה, חדר מדרגות, הרחבת דירות, הענקת מגורים ארעיים במקרים מסוימים וכו'. במקרים רבים ההבדל בצורת הפרויקט ואיכות בנייתו נובעת בין היתר מניהול מו"מ קשוח של עורך הדין מטעם הדיירים אל מול היזם.
 
פיקוח - בפרויקטים רבים של תמ"א מסתובב באתר מפקח מטעם הדיירים אשר מוודא את איכויות העבודה וכן עמידה בקצב ובלוח הזמנים. המפקח עובד ישירות מול עורך הדין מטעם הדיירים על מנת לא לאפשר עיכובים ודחיות שלא לצורך.
 
התמודדות עם דייר סרבן - פרויקטים רבים מלווים בלא מעט מכשולים וקשיים בדרך. כמעט בכל פרויקט כזה נתקלים בדייר אחד או קומץ דיירים שמתנגדים לפרויקט.סיבות רבות ישנם לסרבנותו של דייר החל מאי רצונו בקיום הפרויקט, החשש לפגיעה באיכות החיים בזמן הפרויקט וכן דיירים המעוניינים לנצל את כוחם ואת הצורך בחתימתם להנעת הפרויקט, ולהתנות את הסכמתם בקבלת תמורה גדולה יותר משאר הדיירים. לעיתים, דיירים אלו יחכו להיות האחרונים שחותמים על ההסכם כדי להפעיל לחץ גדול יותר. כתוצאה מסרבנות הדיירים, פרויקטים רבים "תקועים" בשלבי ההגדרה של הפרויקט ותמורותיו, ופחות בשלבי החוזה המשפטי. לעו"ד מומחה ומיומן ישנן דרכים רבות להתמודדות עם סרבנים שונים, הן משפטיות והן במציאת פתרונות ואיזונים לריצוי המתנגדים.
 
שכר טרחת עורך דין – מקובל ששכר טרחת עו"ד משולם על ידי היזם, בהתאם למידת מעורבותו בפרויקט, כך שדיירי המבנה אינם מוציאים שקל מכיסם. עם זאת, ישנם דיירים שמתעקשים לשלם את שכרו של עורך הדין בעצמם, משום שהם לא מסכימים מבחינה אתית כי היזם יממן את ייצוגם בהסכם.
 
לסיכום: תוכנית תמ"א 38 הינה תוכנית אשר מטיבה עם הדיירים, אך ישנה משמעות רבה בבחירת עו"ד העוסק בתחום למען הצלחת הפרויקט וקידומו בזמן סביר.
 
אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו'/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.
 
*עו"ד רועי שעיה הינו מרצה בתחום המקרקעין ובעליו של משרד עו"ד רועי שעיה ושות'- העוסק בתחומי המקרקעין וההתחדשות העירונית.
 
המידע הנ"ל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מעורכי הדין באתר 
רועי שעיה, משרד עו"ד
מלאו את פרטיכם ועורך הדין יחזור
אליכם בהקדם:
אני מאשר/ת את תקנון האתר
אני מאשר/ת קבלת דיוור
שלחו טופס