חפש

מחלת מקצוע ומיקרוטראומה

מחלת מקצוע ומיקרוטראומהפגיעה בעבודה אינה מסתכמת רק בתאונות עבודה, ישנן גם פגיעות המתפתחות עם הזמן ולא נובעות כתוצאה מאירוע חד ופתאומי. עובדים רבים סובלים ממחלות הנובעות מעבודתם ואינם יודעים לשייך את המחלות לעבודתם ויתר על כך לא מודעים שמגיע להם פיצוי עבור מחלות אלו. לדוגמא, אנשים העובדים בחשיפה לשמש וסובלים מנגעים של סרטן העור, אנשים העובדים עם חומרים כימיקלים נדיפים וסובלים כתוצאה מכך ממחלת הפרקינסון, אנשים העובדים בסביבה מאובקת ועשן וסובלים כתוצאה מכך ממחלת ריאות, אנשים העובדים עם שמנים ודלקים וסובלים כתוצאה מכך מאלרגיות ופריחה, רצפים הסובלים מבעיות ברכיים ועוד.

בתקנות הביטוח הלאומי מוגדרת רשימה של מחלות מקצוע. מחלת מקצוע הינה מחלה שהתפתחה עד להתהוות נזק, אשר העובד חלה בה בעקבות תנאי עבודתו אצל מעבידו או מטעמו. דוגמאות למחלות המצויות בהדגרת החוק: ליקוי שמיעה, סרטן עור, מחלות קרינה, הפטיטיס B, בורסיטיס של הברך.

מלבד רשימה סגורה של מחלות המוגדרות כמחלות מקצוע קיימים גם מצבים של מיקרוטראומה שהינה פרי יצירה של הפסיקה. מיקרוטראומה מוגדרת כרצף "תאונות" זעירות, זהות במהותן, אשר במצטבר גורמות לנזק המהותי והבלתי הפיך. המדובר במקרים בהם נדרש עובד לבצע פעולות מסוימות באופן קבוע ודומה במשך תקופה ובמהלכה נוצר אצל אותו עובד, באיבר המופעל בגופו במסגרת אותה פעילות חוזרת, נזק כרוני המגיע כדי נכות רפואית. לדוגמא: פעולות של הקלדה מול מחשב במשך שעות רבות כל יום יכולות להיחשב כגורם למחלת שורש כף היד (CTS) או לחילופין צרידות אצל מורים המאמצים את קולם יתר על המידה.
 
כאמור, קיימים מגוון רב של מקרים בהם ניתן לקבוע כי אדם זכאי להכרה ע"י המוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה גם כאשר לא עבר תאונה במובן הקלאסי של המילה. השלב הראשון והקריטי במקרים מסוג זה הוא להגיש תביעה למוסד לביטוח הלאומי שאכן יכיר בפגיעה כפגיעה בעבודה. רק במידה וביטוח לאומי מכיר בפגיעה כפגיעה בעבודה ניתן להגיש תביעה לנכות ולפיצוי בגין הפגיעה.

קיימים מקרים רבים בהם הביטוח הלאומי דוחה את התביעה בטענה כי הפגיעה נוצרה כתוצאה מתהליך תחלואה טבעי ולא כתוצאה מעבודה ולכן חשוב להגיש את התביעה בצורה מקצועית ונכונה על מנת שלא להיקלע למצב בעייתי עד בלתי הפיך.
 
בנוסף, חשוב מאוד להגיש את התביעה עד שנה מיום אבחון הפגיעה או מיום התגלות המחלה, שכן לאחר מכן מבצע הביטוח הלאומי קיזוז בפיצוי בגין איחור בהגשת התביעה ולכן מומלץ להיוועץ עם עורכי דין המתעסקים ובקיאים בתחום זה מוקדם ככל הניתן.
 
 
© טל מור משרד עורכי דין
טל מור משרד עו"ד עוסק במימוש זכויות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה וחברות הביטוח. המשרד מתמחה בתביעות בתחומים נכות כללית, תאונות עבודה, מחלות מקצוע, פטור ממס מסיבות רפואיות, ניידות, ילד נכה ועוד.

המידע הנ"ל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מעורכי הדין באתר כל אחריות. 
עו"ד טל מור
מלאו את פרטיכם ועורך הדין יחזור
אליכם בהקדם:
אני מאשר/ת את תקנון האתר
אני מאשר/ת קבלת דיוור
שלחו טופס